Na Dvojke Deň Šakala

Autor: Milan Dubek | 3.2.2007 o 12:23 | Karma článku: 3,99 | Prečítané:  1652x

Dnes o 21:45 sa na druhom programe STV (Dvojka) odvysiela kultový film Deň Šakala sfilmovaný podľa románu Fredericka Forsytha. Príbeh sa točí okolo nájomného vraha. Neuvidíte však vymoženosti techniky ako mobilné telefóny alebo laserový zameriavač. Dej sa totiž odohráva na začiatku 60-tych rokov.

Vo filme ide o prípravu atentátu na francúzskeho prezidenta generála Charlesa de Gaullea. Tento atentát si objednalo úzke vedenie bývalých francúzskych légií na protest proti osamostaneniu Alžírska, čo oni považovali za zradu Francúzska generálom de Gaulleom.

Preto si na začiatku filmu objednávaju vraždu de Gaullea u tajomného Angličana, ktorý je ochotný tento atentát vykonať, zásadne pracuje sám a zvolil si prezývku Šakal. Tohto chladnokrvého atentátnika výborne hrá herec Edward Fox. A tak sa Šakal pustí do príprav na atentát, vybavuje si falošné doklady a taktiež špeciálnu pušku, ktorú aj úspešne skúša streľbou na melón. Francúzska polícia má však tušenie, že sa niečo chystá.

Film je z roku 1973 a má vyše dvoch hodín. Tempo filmu nie je rýchle ale o to zaujímavejšie. Za strih filmu získal aj nomináciu na Oskara. Tento film je dôkaz, že na gradovanie napätia a používanie logiky v jednotlivých scénach netreba divoké naháňačky a výbuchy alebo obrovské plamene horiacich áut či budov. Kniha ako predloha k tomuto filmu je dost verne kopírovaná ale s ľahkosťou, čo deju dosť pomáha.

Filmu okrem napínavého deja veľmi pomohol výkon Edwarda Foxa. Tým že vlastne neprejavoval city, ukázal ich veľmi zrozumiteľne. Ak chcete vidieť podobu Foxa v súčasnosti, kliknite na túto stránku, kde ho uvidíte vo filmovej úlohe monarchu.

V roku 1997 bol uvedený film s názvom Šakal (The Jackal) v hlavnej úlohe s Bruce Willisom a Richardom Gerem. V podstate sa jedná o veľmi voľné "remake" (úvodzovky som dal zámerne) pôvodného filmu. Režisérovi Michael Caton-Jonesovi sa to moc nevydarilo. Mimochodom robil aj Základný inštinkt 2. Mám pocit, že Šakal je len jeden a to samozrejme ten pôvodný.

Teda nezabudnite. Dnes (3.2.2007) o 21:45 na Dvojke začína Šakal svoju napínavu vražednú úlohu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?