Niekoľko poznámok k Retro show na STV

Autor: Milan Dubek | 7.11.2006 o 11:13 | Karma článku: 10,55 | Prečítané:  7867x

V piatok večer (3.11.2006) sa v STV oslavovalo a bola príležitosť aby 50. výročie vysielania televízie na Slovensku oslávili aj diváci a to tradične nejakou spomienkovou reláciou, kde by sme spolu s kvalifikovaným moderátorom mohli pospomínať na to čo sa vysielalo, aké relácie leteli v tom ktorom desaťročí, ako sa podieľala slovenská časť televízie na českých programoch, aké boli športové, spravodajské, zábavné i poučné relácie. Mohli sme.

Bohužiaľ sa tak z väčšej časti nestalo. STV nám naservírovala reláciu pod názvom Retro show, ktorú vyslovene trápne komentovala jedna zmiešaná dvojica. Títo dvaja moderátori sú známi najmä z parodickej relácie S.O.S. Oslava výročia všaj nie je paródia ale mala by to byť dôstojná udalosť ako pre televíziu a televíznych tvorcov, tak aj pre divákov a pamätníkov.

Čo mi vadilo:

Neviem kto vymyslel tento scenár, kde dominovali najmä hudobné videoklipy, ale mne sa zdal neadekvátny skutočnosti a 50 ročnej histórii televízie. Nezainteresovaný divák mohol nadobudnúť dojem, že Slovenská televízia natáčala väčšinou hudobné skupiny a spevákov či speváčky. Samotný výber, prezentácia a obsahová forma sa mi javila podpriemerná a nie dôstojná tomuto výročiu. Stále mám dojem, že výročie si televízia oslávila verejným zosmiešnením práce svojich tvorcov, dlhoročných zamestnancov i samotných hereckých protagonistov.

Myslím si, že neprimeraný priestor dostali aj Lasica so Satinským. Vyslovene mi vadili reči (medzislovo) moderátorskej dvojice, ktoré považujem za rušivé a v niektorých prípadoch za infantilné. Tiež považujem za veľmi nešťastné miešanie sa tejto dvojice do dobového obrazu. Takto si uvádzanie spomienkového programu vôbec nepredstavujem. Tiež novembrové udalosti z prevratu 1989 mali nadmerný priestor a rušilo aktívne zasahovanie moderátorskej dvojice do obrazu.

Čo mi chýbalo resp. bolo nedostatočné:

Chýbal mi Karol Polák so svojim neopakovateľným komentárom. Chýbal mi aj Viktor Kubal a jeho špecifické rozprávanie rozprávanie. Stratil sa aj docent humoru Oldo Hlaváček (ten titul mal naozaj udelený tuším Krajíčkom). Bakalári sa točili aj na Slovensku a to aj v Bratislave a aj v Košiciach. Lastovička tiež nenávratne odletela. A s ňou zrejme aj napríklad Cvičme v rytme.

V roku 1970 sa uskutočnili majstrovstvá sveta v lyžovaní vo Vysokých Tatrách a Slovenská televízia bola pri tom. Tu sa odvysielala asi štvrtina vysielacieho času vo farbe. Škoda že sme to v piatok nevideli. Nemali by sme zabudnúť, že bratislavské štúdio dalo priestor aj Jiřímu Grygarovi v Oknách vesmíru dokorán -  scenár zostavil Vladimír Železný, ktorý bol uvádzaný pod pseudonymom Vladimír Silný.

Slovenská televízia bola (aj keď nie priamo) aj pri významných udalostiach svetového i domáceho života, mohli sme si niektoré pripomenúť ako napr. správy o Kubánskej kríze, pristátie amerických kozmonautov na Mesiaci, aféra Watergate, prvé správy o štrajkoch v Poľsku (1980) alebo aj kľúčové stretnutie Reagana a Gorbačova v Reykjavíku a ich slová o odzbrojení. Z domácich bežných udalostí mi chýbala napr. reportáž zo žatvy alebo aj nejaké zábery z armádneho alebo umeleckého (Východná) prostredia.

Chýbal aj športový úspech Ondreja Nepelu (1972), Antona Tkáča na OH (1976), Slovana v PVP (1969), Jožka Plachého na atletickej dráhe, ale aj zlato hokejovej reprezentácie nedávno (2002).

A mnohé iné udalosti na ktoré si momentálne nespomínam.

Ako by som si to predstavoval:

Chcel by som, aby takúto spomienkovú reláciu uvádzal seriózny moderátor typu Mareka Ebena (zo slovenských moderátorov ma bohužiaľ nikto nenapadá). Ďalej by som si predstavoval citlivé striedanie zábavných, spravodajských, hudobných, športových a náučno-publicistických i dokumentárnych programov vo forme uceleného projektu. Za samozrejmé pokladám aj kvalifikovaný výklad a uvedenie jednotlivých príspevkov aj s faktografickými údajmi. Tiež dĺžka takéhoto programu by mala byť minimálne dve a pol hodiny - aby sa to všetko pekne stihlo.

Čiže som rozčarovaný z toho, čo nám televízia ponúkla k svojmu 50. výročiu. Jednalo sa doslova o dehonestáciu vlastnej práce a spôsob moderovania pokladám za nedôstojný a ... no jednoducho bolo to pod uroveň. Škoda, možno nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?