Fígle na euromince

Autor: Milan Dubek | 13.1.2009 o 14:44 | Karma článku: 12,07 | Prečítané:  3674x

Tak už takmer dva týždne zápasíme na Slovensku s euromincami. Zámerne nehovorím s bankovkami, lebo tam je to jasné. Najmenšia päťeurovka je stopäťdesiatkorunáčka (ak sa to dá takto vyjadriť) a všetko hodnotovo menšie sú mince. Ako na ne? Tak som si vymyslel nejaké fígle, aby som sa v nich zorientoval.

Je jasné, že pri bežných malých nákupoch budeme manipulovať s mincami. Či už ich máme vyberať z peňaženky resp. vopred pripraveného mešca alebo ich berieme od obchodníka ako výdavok, ktorý si zvyčajne prekontrolujeme. A v takejto situácii je dobré sa v týchto minciach vyznať. Ja som si zostavil tieto zásady (nie je ich veľa, a preto si ich aj pamätám):

1) Na jednocentovke nemusí záležať

Jeden cent je 30 halierov. Teda ak mám platiť napr. 4,59 €, tak kľudne môžem zaplatiť 4,60 € a nemusím čakať na výdavok 1 centa. Najmä, ak sa ponáhľam. Napriek tomu sa nebránim v peňaženke 1 centovkám, lebo ak máte platiť napr. 2,51 € tak vám ten jeden cent zvyčajne neodpustia.

2) Hrany na 20 centovke

Všimnite si hrany na 20 centovke. Vrúbkovanie je od seba viditeľne viac vzdialené ako na iných minciach, čo je možné ihneď zbadať najmä ak je minca kolmo v peňaženke. Tak môžete spoľahlivo vytiahnuť 20 centovku napriek tomu, aby ste videli číselnú hodnotu.

3) Pravidlo zlatého stredu

Zlatý stred je viac. Čo mám tým na mysli? Jednoducho jednoeurovka a dvojeurovka je zložená zo stredného kovu striebornej alebo zlatej (žltej) farby a z okrajového kovu opačnej farby. Je teda dvojfarebná. Ktorá je však ktorá? Ako to zistiť ak nevidíme číselnú hodnotu a ani veľkosť nemôžeme porovnať. Finta je v tom, že mám zafixované že dvojeurovka má zlatý stred - čiže ak vidím dvojfarebnú mincu s číselnou hodnotou otočenou dole a má napríklad zlatý stred tak bezpečne viem že sa jedná o dvojeurovku. Naopak ak registrujem strieborný stred tak ide o jednoeurovku - ako je aj zrejmé z obrázku:

euro-1-2

4) Päťdesiatcentovka - moja obľúbená minca

Veľmi sa mi páči 50 centovka. Všimnite si aká je veľká a ako sa na nej hrdo a jasne vyníma bratislavský hrad. Skutočne prezentuje pekný symbol Slovenska a pokladám túto mincu za jednu z najkrajších v eurozóne. Má aj hodnotu (15 Sk) a s obľubou ju používam každé ráno na nákup novín. Teda je jasné, že svoju obľúbenú mincu vždy v peňaženke neomylne nájdem (ak ju tam mám).

Toľko zopár trikov na uľahčenie manipulácie s euromincami. A ešte ma napadlo, ak by náhodou niekto potreboval vedieť ako sa píše na počítači znak euro (€). Je na to viac spôsobov (Alt Gr je pravý Alt):

[Alt GR] + [E]  alebo  [Ctrl] + [Alt] + [E]  alebo  [Alt] [0128]

A to je už naozaj všetko a ak niečo z tohto niekomu pomohlo tak som rád.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Michala Havrana

Európa je civilizácia fake news (píše Michal Havran)

Rimania označili zmŕtvychvstanie ako prvý hoax.


Už ste čítali?